Jump to Navigation

نسل پنجم شبکه های بی سیم 5G

افروز جلالی: از آغاز نسل اول تلفن های همراه (1G) به طور تقریبی هر 10 سال یکبار نسل جدیدی معرفی شده است. با توجه به معرفی 4G و استانداردسازی های انجام شده سازگار با  International Mobile Telecom - Advanced] IMT-Advanced] انتظار می رود که در سال 2020 استاندارهای مبتنی بر 5G  ارایه شوند. در این راستا کشورهای ژاپن و کره ی جنوبی  میلیون ها دلار برای ساخت شبکه های 5G سرمایه گذاری نموده اند. در مه 2013، سامسونگ اعلام نمود که اولین سیستم 5G دنیا را ایجاد نموده است. در آزمایش های انجام شده  به کمک MIMO هشت در هشت، داده با نرخ 1.056 Gbit/s به فاصله ای حدود 2 کیلومتر ارسال شده است [1]. هنوز اطلاع زیادی در مورد جزئیات و ویژگی‌های این شبکه‌ی ارتباطی منتشر نشده است، اما بزرگترین مزیت آن سرعت 10 تا 1000 برابری شبکه‌ی 5G نسبت به شبکه‌های 4G LTE است که هم‌اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید سرعت 10 تا 1000 برابری برای کاربران ایرانی کمی ناملموس به‌نظر برسد، از‌این‌رو خالی از لطف نیست می‌توان یک فیلم یا یک قسمت از سریال محبوب خود را در کسری از ثانیه دانلود کنید، هرچند با وجود چنین شبکه‌ای، دانلود محتوای موجود در اینترنت عاقلانه نیست، چراکه اینترنت بهترین مخزن اطلاعات شما است که می‌توانید در هر لحظه‌ای به آن دسترسی داشته باشید.

دولت کره‌ی جنوبی امیدوار است تا با ارائه‌ی این سرویس پیش از سایر کشورها، کمپانی‌های پیش‌روی کره‌ای همچون سامسونگ و ال‌جی، با پیشرفتی فوق‌العاده پای در بازار بگذارند [2]. در چین نیز شرکت Huawai در نوامبر 2013 اعلام کرد که قصد دارد در این زمینه 600 میلیون دلار سرمایه گذاری کند [3].  در فوریه سال 2013 معاون European Commission  بودجه ای تحقیقاتی برابر با 50 میلیون یورو به منظور تحقق 5G تا سال 2020 اعلام نمود. METIS، 5GNOW ، TROPIC، Mobile Cloud Networking، COMBO، MOTO و PHYLAWSMETIS برخی از پروژه های تحقیقاتی اروپایی هستند که نیازهای معماری و کارایی سیستم های فراتر از 4G و 5G را مورد بررسی قرار می دهند [4]. همچنین اپراتورهای موبایل مانند اریکسون، نوکیا، Alcatel-Lucent و Orange به دنبال محقق ساختن شبکه های 5G هستند [5].

اختلاف  5G و 4G چیزی فراتر از نرخ بیت افزایش داده شده است. امکان اتصال همزمان تعداد بیشتری دستگاه، بازده طیفی بالاتر، پوشش بهتر، تأخیر کمتر، هزینه کمتر در استقرار زیر ساخت ها و قابلیت اطمینان بیشتر در مخابرات از جمله مزایای شبکه 5G نسبت به 4G است [6].

در راستای گسترش نسل های تلفن همراه، IEEE و سایر مؤسسات استانداردسازی در پی توسعه فناوری های مخابراتی بی سیم برای نرخ داده بالا، در فرکانس های بالا و گستره ارسال کوتاهتر می باشند. استاندارد 802.11 ac استاندارد WiFiای است که برای5G معرفی شده است. 5G WiFi نسبت به نسل های قبلی WiFi سه برابر سریع تر و 6 برابر از لحاظ توان کارآمد تر است.

شرکت Broadcom که یک شرکت پیشتاز در عرصه نیمه هادی ها برای مخابرات بی سیم و سیمی است در ژانویه 2012 یک تراشه 5G WiFi را ارایه کرد که جایزه ی معتبر R&D 100 را به خود اختصاص داد  [7]. این شرکت در 24 فوریه 2014 اعلام کرد که یک سیستم 5G WiFi بر روی تراشه برای دستگاه های موبایل تولید کرده است که امکان پشتیبانی از استاندارد 802.11 ac را با قابلیت MIMO دو در دو برای تلفن های همراه Apple وiPadها فراهم می نماید. مطابق ادعای Broadcom تراشه ی BCM4354 SoC گذردهی داده را تا 2 برابر، پوشش WiFi را تا 30 درصد و بازده را حدود 25 درصد نسبت به MIMO یک در یک افزایش می دهد [8].

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
برای جلوگیری از ورود اسپمرها ، تصویر زیر را وارد کنید. (عدم حساسیت به حروف کوچک و بزرگ)
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.


News | by Dr. Radut

تحت نظارت وف ایرانی